Riderslist

Pros

  • Adrian DeckWC 2013 1st Place AM, Rollerblade, Camp Hillside 5001, Rollingrock
  • Adrien AnneGrindhouse, USD, Cayler and Sons
  • Alex BurstonRazors, BHC, GC, JUG, Locoskates, Apeshthats
  • Antony PottierSeba, Arcena, Fenfanix
  • Blake BirdXsjado, Slaptap, TRI
  • Carson StarnesRazors, Ground Control
  • Chris FarmerXsjado, DEAD, Youth, Vibralux
  • David SizemoreValo
  • Diego GuilloudUSD, Fenfanix
  • Diego LuppiWC 2010 top 3 Amateur, Fenfanix, Pinqponq
  • Edwin WieringhRazors, Festerwheels, thatrollingbrand, Rollhouse Skateshop
  • Elliot StevensValo Brand, Lococskates, Dirt-box, GC
  • Eugen EninUSD, Kizer, Undercover Wheels, AGV Shop
  • Fredrik AnderssonZeroOneSix Skatepark, Hedonskate, GroundControl, SBTC, RAZORS, HangLosers
  • Jan EbbertWC 2013 2nd place AM, Rollerblade, Grindhouse
  • Jelle BriggemanThisissoul, Skateland
  • Jo ZenkWC 2012 2nd Place AM, Grindhouse, Remz
  • Jon FrommRazors, Sic Urethane, Jug, Asphalt Beach Skateshop, SoFlo Collective
  • Julien CudotGrindhouse, USD, Vandal, Fenfanix
  • Kevin LapierreRollerblade, Scribe
  • Le Gentil GuillaumeRollerblade, Ground Control, Clic'N'Roll, qualified WC amateur
  • Montre LivingstonUSD, Create Originals, Denial
  • Nick LomaxUSD, Kizer, Undercover
  • Nicolas SchopferKaltik, Xsjado
  • Richie EislerUSD, Undercover, Kizer, Loco, Ennui
  • Rik van HuikWC 2014 3rd Place AM, Adapt, Thisissoul, Skateland Rotterdam
  • Robert Guerrero
  • Roman AbrateGrindhouse, KalTik, Undercover, WeAreSRD, Razors, Club Hautes-Alpes, Jug
  • Scott QuinnRazors, GC, Unit 23 Skatepark, Rollkings
  • Sean KeaneRollerblade
  • Tyron BallantineThisissoul, Razors
  • Warren DigneRollerblade, Nomades Shop, Fenfanix, Bench, Cayler&Sons

Ams

  • Aaron TurnerRollhouse, ThatRollingBrand
  • Abdullah GüçlüBuz24 Skateshop, Cino Skatepark
  • Adriaan Poortmans
  • Alex Francon
  • Alex Piazza
  • Alexandar SijakovicRazors
  • Alexander Helm
  • Alexandre Lino dos SantosRolling Sports
  • Alexandre Serra
  • Ali Mouataze BillahMinistry of sport and youth Libya
  • Amir Zemmour
  • Andrey SkvortsovTrailhead
  • Andy SparyRazors, Noiya
  • Anthony Aymard
  • Anthony CazalisRTS
  • Anthony ChrismannStarko prode, Diego Guilloud
  • Antonio Frias EnanoRollerblade, KFRE, Mak Inlineshop, Wild House Indoor Park
  • Aouadi Ken
  • Arturs Greizis
  • Ash GavinBake
  • Aurele Le CamTerre de Glisse, Le Caribou, Sheet4Riders
  • Basti Veldung
  • Bastian Thüring
  • Benni PetryGrindhouse Skateshop
  • Bernardo NicolasPierre qui roule
  • Bertin Teddy
  • Bertrand Chommanivong
  • Björn Schmidt
  • Bob ScheerWorld Skate Center
  • Bruno SantaProskatersplace, Santa f**k Bearings
  • Bruno Stautner
  • Carl AmblerThatRollingBrand, Demonxtreme
  • Charlie Ruckly
  • Chris Brass
  • Christian CondeExtremeVertigo
  • Christian Pennacchio
  • Clément BoucauFSC, Arcena, Valo, Nomadeshop
  • Connaire SkerrittSlaptap, SBTC
  • Craig O'Hara
  • Dan CollinsAdapt, Loco Skates
  • Daniel Drahos
  • Daniel GoncharovAGVshop, USD
  • Daniel GourskiXsjado, Grindhouse Skateshop
  • Daniel John Ellis
  • Daniel NielsenRazors, Ground Control, Jug, Undercover, SkatePro
  • Daniel Pike
  • Danny JewellThat Rolling Brand, Rollhouse, Locked In Hardware
  • David AubertArcena, Clic-n-Roll
  • Deniz BaethkeRazors, Ground Control, Grindhouse Skateshop
  • Dennis FrenzenUnmac, Rhinos, Uncle Charlie
  • Dennis Oberst
  • Diako DiabyNomadeshop
  • Dimitar Ristovski
  • Dimitri Dalais
  • Dins IevānsTherolling, Monsterpark
  • Dominic BruceSSM,TBJP, Hedonskate, Chimera
  • Donny ZollerThisissoul Skateshop
  • Edgars Enins
  • Emilio Rossini
  • Erik DrooghThisissoul Skateshop
  • Evert LubjaRemz
  • Fabrice Semedo
  • Felix CaballeroRazors, One Love Rolling
  • Felix KerrinnesSkatesolution
  • Felix MaheoTerre de Glisse
  • Francis AliBladelife Clothing
  • Franck SteveTarif, Rolling Monkeys
  • Frederic BukowskiSeba, K.S.B, Nomadeshop, P.M.G
  • Gabriel Adriani
  • Gino DangersKaltik, USD, Skate Solution
  • Goran Veleski
  • Grégoire Koenig
  • Gyömrő-Molnár Dávid
  • Hadrien BastouilArcena, Clic n Roll Skateshop
  • Hamon Jérémy
  • Honza PuchýřX-SPOTS
  • Igor JovanovicZeroOneSix Skatepark, Valo, Hedonskate, Hanglosers
  • Ilker Aydilek
  • Jaime Valck HeimpellRollervar
  • Jake RickettsRazors Skates, Hedonskate, Boneyard Skatepark, Ground Controll
  • James BowerDirt Box, Slaptap
  • James KeyteUSD
  • Jan Fehlmann
  • Jan PospíšilInces
  • Jean-Francois Legoff
  • Jeremy KeslerRazors, Fenfanix
  • Jessy Marchetti
  • Joakim LundbergRazors, GC, JUG, Mitchell n Ness, Hanglosers
  • Joao GoncalvesXsjado
  • Johan Van RietSkateopia Fitopia
  • John GoezUnited World Rolling
  • Jolan Perrin
  • Jon MatterRazors, BHC
  • Joonas Vahar
  • Joseph HarveySlapTap
  • Jovan SchanzenbacherUncle Charlie
  • Json AdrianiRazors, Ground Control, Grindhouse, Jug, Upstream
  • Julien LemoineFenfanix
  • Karmi-Dan Schäfer
  • Karol ByrskiSkatefun, Orion Wear
  • Lari Dal LagoZeus wheel
  • Le Godec Robin
  • Levi van RijnAdapt, Thisissoul
  • Louis LescurePMG KSB Crew
  • Louis-Olden Le Cam
  • Luc CarlssonZeroOneSix, Gustafslunds Handelsträdgård AB, Lotta glasseri, dad and mother
  • Luca GobboThisissoul Skateshop
  • Lucien HuguesPMG, KSB Crew
  • Luis Enrique
  • Lukas ParaskaInces
  • Luke Stonebanks
  • Marcello RivieraFreemove Shop Roma
  • Mario Reithofer
  • Mark GrahamOzzys skate shop, Horizon watches
  • Martim Braz Teixeira
  • Martin BanderaIngravity
  • Martin Krutina
  • Massimiliano Manzotti
  • Mateusz LewickiHedonskate, XsjadoPL, Blading.pl
  • Mateusz LewickiHedonskate, Xsjado, Blading.pl
  • Matteo Gatti
  • Maxim IangaevClic-n-Roll, Kaltik, Cayler & Sons
  • Michael Stonebanks
  • Michael WitzemannSkate Solution
  • Moises Diaz RosalesRun Roller Agressive
  • Nathan Akongo
  • Nathan RobinsonThatRollingBrand
  • Natoli Jody
  • Nicky Shand
  • Nicolas ServyEdit Line, Lila Boyco, Am-sport, CRF/FFRS
  • Nils Haimayer
  • Oliver Schorn
  • Painelli LucaPkp Crew, Starko Prod
  • Paris FitzpatrickFishPig
  • Pascal Naudin
  • Pascal TanThisissoul, Razors
  • Pascal Winter
  • Patrik JohanssonHedonskate, ZeroOneSix Skatepark, 1st Place Zero bash b4
  • Petr CajtH.B.O.K Crew, Skatekm
  • Philipp Reichle
  • Pierre Saporta
  • Pierrick Bernard
  • Pontsho SekitiRazors
  • Regis PottierSeba
  • Rene Bruckert
  • Riffaud ThomasClic-n-Roll, Arcena
  • Robert Spassov
  • Robin Mosch
  • Rodrigo Lourenço Braz TeixeiraRazors
  • Ruben SmuldersWaalhalla Skatepark, Razors
  • Ruckly HugoRazors
  • Ryan "Buck" Strauss
  • Ryan TellynFishPig
  • Sam CroftsUSD, LocoSkates, Kaltik, Ennui.
  • Samuel Devantéry
  • Sebastian DżbikSkatefun
  • Sebastien Closuit
  • Sem CroftAdapt Brand, Symetrics
  • Sergei SotskovRollerblade
  • Sergio García
  • Sertaç DülgerBuz24 Skateshop, Cino Skatepark
  • Sidney Hansen
  • Sjoerd PetersWSC Skatepark
  • Stéphane MosselmansXsjado
  • Stephane Ryter
  • Stevan BožićJC
  • Stewart Docherty
  • Sylvain Humbert
  • Szilagyi KrisztiaXsjado, Soulskate, Mantra, Restless
  • Tasnádi BélaUSD, Soulskate, Mantra, Kaltik
  • Tesharn FebzBaysixty6
  • Thomas Riether
  • Tin HadžiomerspahićRazors, Extreme Shop Zagreb
  • Tjorven Stevens
  • Tom JowettNoiya Clothing
  • Tom van Hemert
  • Tomek PrzybylikHedonskate, Remz
  • Tristan VerbuntWSC Skatepark
  • Valetino AnzianiOpenboxstore
  • Veljko Vulović
  • Ventsislav AngelovAliens Team
  • Victor Daum
  • Víctor Medrano Hernández
  • Yanis Khabet

Girls

  • Anna-Lena Cohrs
  • Assia ZaharievaGrindsolution
  • Bianca DaghetiRollerblade, Freemove Skateshop
  • Bibiche Klaasse
  • Carla Urrea
  • Caterina Santambrogio
  • Christina LaurenRollhouse Skateshop, Zone 74 Skatepark, Demon Dirt
  • Claudia GarciaOne Love Rolling, Razors Flow, Doblevdoble Shop
  • Coco SanchezRollerblade
  • Danielle McCloskey
  • Elizabeth Ayora TrigueroMak in Line
  • Emilia Parejo EscobarSkatepower
  • Eve JovinoRollAndRoll Shop, One Love Rolling, Razors Flow
  • Friederike Charlotte ReischAdapt
  • Gaby VelasquezUnited World Rolling, Zeus Wheels, BuenaVista Urbanshop, Soflo Rolling Collective
  • Grazyna WratnyHedonskate
  • Jacky SchrootenRazors
  • Jana Danielova
  • Jenciane DariesCan't Stop Skateshop
  • Karina Da Silva PetrieSkatepower
  • Lisa-Mary AuthieMoana, Rollschool, FFRS/CRF
  • Manon DerrienSEBA Skates Street, Pierre Qui Roule Shop, Arcena, BRA
  • Mery MuñozKaltik Frames, Rollerblade
  • Nerea Solaun TuestaRazors Flow Rider, Mamba Rollershop, One Love Rolling, Heart Wheels, Mimariashop
  • Raquel Macias TovarIn Gravity roller and Skate Shop
  • Stéphanie RicherKALTIK, LocoSkates, Ennui, USD, SRD, FFRS/CRF
  • Zhanneta KotciubinskaiaSkatepower

Juniors

  • Alex Lee
  • Alfie Brewer
  • Alvaro Jimenez Garrigues
  • Axel BihagenENUR Mission Brand
  • Brent De Breuker
  • Cei EvansSeba, Proline Skates, Incognito Clothing
  • Charles Le CamSheet4riders
  • Chems Borrhomee
  • Dave van der Burg
  • Dominique BouroubaSportsat, Skate`n`Roll
  • Evander Vyent
  • Evert Peeters
  • Felix FällingSkatePro
  • Filip Jonsson
  • Guillo Kyann
  • Johannes KarlssonRazors, Hedonskate Sweden, Zero One Six
  • Joran Jesse Fleurke
  • Kai Schildknecht
  • Karl Addison
  • Keanan McgrathProline Skates
  • Kevin SpångZeroonesix, Enurmission Brand
  • Lennert Goormans
  • Martin Barrau
  • Martin DanningThisissoul, Shaped by the cold, Valo, ENUR
  • Matthieu Vincent-Morgatsheet4riders
  • Maxime Buaud
  • Micael Laurent
  • Nikos Karatzounis
  • Nils RinasGrindhouse, Kaltik, Wicked Woods
  • Patrick EganKaltik
  • Randy ZollerUSD Skates, Thisissoul Skateshop
  • Robin Kerkhof
  • Rodney van der Burg
  • Sam GarlandUkskate sportsat Bonesskatepark
  • Sammy Schnitzeler
  • Sean MitchellKaltik
  • Timur Kuritsyn
  • Tony HogganUnit 23 Skatepark, Prolineskates
  • Viktor Wonschik
  • Xavier Amier